Extrémní počasí

Anotace kurzu

V přednášce se zaměříme na globální změnu klimatu, která ovlivňuje naši společnost po celou historii. Její negativní dopady vnímáme v podobě zvýšeného výskytu extrémních projevů počasí. Na toto téma navážeme problematikou předpovědi extrémních povětrnostních jevů, zejména přívalových srážek, krupobití, silných nárazů větru, tornád, včetně velmi silného větru (vichřice a orkány), které se v ČR často v posledních letech vyskytují. Seznámíme se také s informačně-technickými prostředky, které se používají pro měření a předpověď vybraných meteorologických prvků.

Průběh

Na začátku přednášky si zopakujeme, jaký je rozdíl mezi počasím a podnebím. Následně probereme, jaké dopady má globální změna klimatu na naši společnost. Dopady v podobě extrémních projevů počasí si ukážeme na názorných obrázcích a videích. V druhé polovině přednášky se zaměříme na informačně-technické nástroje pro měření a předpověď počasí a jeho extrémních projevů (např. meteorologická budka a měřicí přístroje, meteorologické radary, družice a numerické modely předpovědi počasí).

Délka: 90 minut

Ing. David Šaur, Ph.D.

Působí jako vědecko-výzkumný pracovník v Regionálním centru CEBIA-Tech a vyučuje na Fakultě aplikované informatiky předměty Modelování krizových situací, Telekomunikační systémy, Teorie bezpečnosti a Bezpečnostní futurologie.

Říká o sobě : „Svůj volný čas netrávím pouze sledováním a předpovědí počasí, ale snažím se také věnovat rodině, aktivně sportovat, chalupařit a houbařit.“ 

Máte vybráno? Rezervujte si termín.

Vzhledem k pracovním povinnostem na univerzitě a změnám ve výuce se může stát, že ve vámi preferovaném termínu nebude mít lektor čas.
Určitě se ale s vámi pokusí najít tu nejvhodnější variantu.