Geneticky modifikované organismy
Anotace kurzu
Pro některé moderní šlechtitelská metoda, pro jiné hrozba a hra člověka na Stvořitele. Metody práce s DNA zaznamenaly v posledních letech takový pokrok, že budeme brzy překvapeni, kde všude se s využitím těchto poznatků setkáme. DNA lze dnes izolovat v podstatě z jakéhokoli vzorku lidského, nebo přírodního materiálu. Získáme tak neobyčejně komplexní informaci o živém organismu. Genetické modifikace organismů vyvolávají řadu otázek a diskuzí a stávají se často předmětem kritiky či protestů. Jak jsme na tom v Česku, co se v oblasti GMO smí a co se nesmí? Jak složité jsou genové manipulace? Jsou bezpečné nebo bychom se měli bát?
Průběh
V úvodu kurzu se podíváme na současný stav legislativy týkající se geneticky modifikovaných organismů. Zjistíme, co je povoleno a co už je za hranicí zákona. V další části se budu věnovat metodám práce s DNA. Jak složité je zjistit nukleotidovou sekvenci konkrétního úseku DNA? Ukážu vám, že to, co bylo dříve výsadou draze vybavených laboratoří, je dnes relativně dostupné. Co to znamená pro nás? Pokusím se shrnout rizika a výhody současného stavu a nastíním možnosti, které věda má pro blízkou i vzdálenější budoucnost.
Obsah přednášky doplňuje středoškolské učivo předmětu Biologie (genetika, molekulární biologie, genové inženýrství).
Délka: 45 minut
prof. Mgr. Marek Koutný, Ph.D.
Působí na Ústavu inženýrství ochrany životního prostředí. Vystudoval biochemii, kterou také přednáší, společně s dalšími předměty jako jsou environmentální technologie nebo technická mikrobiologie. Ve své vědecké práci se zaměřuje na biodegradaci syntetických a přírodních polymerních látek. Jako dítě neměl o své budoucí profesi jasnou představu a ke studiu chemie jej motivoval charizmatický učitel na gymnáziu.
Máte vybráno? Rezervujte si termín.
Vzhledem k pracovním povinnostem na univerzitě a změnám ve výuce se může stát, že ve vámi preferovaném termínu nebude mít lektor čas.
Určitě se ale s vámi pokusí najít tu nejvhodnější variantu.