Jak si nezničit zdraví u počítače
Anotace kurzu
Digitální svět má velký vliv především na kancelářské profese. Nejčastější příčinou nemoci z povolání administrativních pracovníků je tzv. syndrom RSI (poškození zdraví z opakovaného namáhání v důsledku nedodržování ergonomie práce a pracovního prostředí).
Necítíte se při práci s počítačem dobře? Nemáte dostatečný prostor pro ruce a nohy? Máte správné uspořádání studijní pomůcky? Máte dostatečné světlo? Vyhovuje vám židle a výška stolu? Pojďte si zkusit zhodnotit ergonomii svého pracovního místa. V rámci kurzu rozebereme základní ergonomická pravidla a přizpůsobení pracovního místa určeného k práci na počítači. Naučíme se také, jak si protáhnout namožené svaly a dopřát relax očím a mozku. Pokud se včas naučíte dodržovat ergonomická pravidla při práci s počítačem, budete minimalizovat zdravotní problémy v pozdějším věku. Bude pracovat efektivněji a budete mít větší radost z práce. Vždyť zdraví máme jen jedno.
Průběh
V úvodu kurzu bude stručně vymezeno zaměření vědní disciplíny ergonomie. Seznámíme se s ergonomickými zásadami při práci s počítačem. Řekneme si, jak se správně sedí u počítače. Zdůrazníme důležitost volby správné židle a její nastavení. Neopomeneme výšku a rozměry pracovního stolu. Správné osvětlení. A v závěru se naučíme cviky k protažení.
V případě zájmu a zajištění odpovídající techniky je možné ukázat také možnosti využití ergonomického SW Tecnomatix Jack.
Délka: 45 minut
(Po předchozí domluvě lze připravit kurz na 90 minut)
Ing. Lucie Macurová, Ph.D.
Působí na Ústavu průmyslového inženýrství a informačních systémů. Vystudovala průmyslové inženýrství na UTB. Průmyslovému inženýrství se věnuje v praxi, v rámci spolupráce na projektech s výrobními firmami. Na fakultě managementu a ekonomiky učí předměty základy logistiky, management kvality, základy výrobních systémů, průmyslové inženýrství jako nástroj managementu. Výzkumně se zabývá zejména oblastí logistiky, řízení dodavatelsko-odběratelských vztahů, řízení materiálových a informačních toků, a navazujících výrobních procesů. Dále se výzkumně věnuje oblasti zaměřující se na podporu sdílení znalostí s cílem zvýšit výkonnosti organizace. Výsledky své vědecké činnosti prezentuje na domácích a mezinárodních konferencích nebo v domácích a zahraničních vědeckých časopisech.
Máte vybráno? Rezervujte si termín.
Vzhledem k pracovním povinnostem na univerzitě a změnám ve výuce se může stát, že ve vámi preferovaném termínu nebude mít lektorka čas.
Určitě se ale s vámi pokusí najít tu nejvhodnější variantu.